19 června

5 tipů, jak vybrat EET pokladnu pro stánkový prodej

Stánkový prodej spadá do sloučené 3. a 4. vlny ETT a provozovatelé mají tedy povinnost evidovat tržby od ledna 2021. Počítejte s tím, že nezáleží na tom, jestli máte sezónní prodej jako vedlejší podnikání ani na výši příjmů, jediným rozhodujícím kritériem je skutečnost, jestli přijímáte platby v hotovosti (případně stravenkami, poukazy, vouchery apod.).

Podle čeho vybrat ETT pokladnu pro stánkový prodej?

1. Kompaktní nebo robustní řešení

Zvažujete EET v mobilu nebo třeba v tabletu? Obě varianty mají jasnou výhodu v tom, že nebudou zabírat moc místa. Pokud si pořídíte program EET do mobilu, odpadá i část nákladů z počáteční investice, protože vhodný telefon už nejspíš máte.

Řešení přes telefon nebo tablet ale má i své nevýhody. Jde především o mechanickou odolnost a stabilitu. Kolikrát v životě Vám telefon spadl na zem? U stánkového prodeje je riziko pádu podstatně vyšší než při běžných denních činnostech.

Málokoho také napadne brát v potaz odolnost displeje vůči opakovanému „klepání“ na jedno konkrétní místo, kde se zobrazuje například tlačítko „Zaplatit“. Právě to je častý problém u tabletů.

Neméně podstatná je stabilita vaší budoucí EET pokladny. Stojánky s tabletem jsou mnohem náchylnější na shození z prodejního pultu než robustnější all-in-one pokladny.

2. Dobrá viditelnost displeje

Možná si vzpomenete na situaci, kdy jste venku na slunci měli potíže přečíst na displeji telefonu cokoli. U mobilů se to dnes nestává tak často, protože kvalitní displej je aktuálně nedílnou součástí většiny reklamních sloganů a výrobci se předhání v nabízených parametrech. Rozlišení displeje prodává.

EET pokladna je ale něco jiného. Je to novější produkt, za který chce zákazník primárně utratit co nejméně. Výrobci mají úplně jinou motivaci ohledně parametrů zařízení, která na trh dodávají.

Buďte proto opatrní, kterého výrobce si zvolíte jako partnera a dodavatele vaší nové EET pokladny. Tak jako si nejspíše neobjednáte telefon z aliexpressu, nakupte i pokladní systém raději od renomovaného dodavatele, který používá kvalitní displeje.

3. Voděodolná EET pokladna

Pro stánkový prodej je dobré zvážit odolnost zařízení proti prachu nebo vodě. U rychlého občerstvení si obsluha bude často mýt ruce a je tedy pravděpodobné, že s EET pokladnou bude manipulovat s mokrýma rukama.

Stejně tak můžete na koupališti počítat s prašností. Tablet nebo telefon, který používáte pro elektronickou evidenci tržeb, potřebuje často nabíjet. Konektor nabíječky a zdířka zařízení budou vystavené prachu i vodě a to ovlivní životnost zařízení.

Na koupališti si mokré ruce automaticky utřete do ručníku a pak teprve sáhnete po mobilu. U EET pokladny stačí vybrat správný typ a tato starost odpadá.

4. Jak je to s ochranou dat

Stánkový prodej je z pohledu vystavování účtenek podobný jako u řemeslníků v terénu. Při výběru EET pokladny se tedy řeší stejná otázka, a sice ochrana dat při ztrátě nebo poškození zařízení.

O co se jedná? Když si pořídíte pokladní systém do restaurace nebo obchodu, tak vaše pokladna stojí bezpečně na pultu. Možnost ztráty, krádeže nebo pádu na zem je poměrně nepravděpodobná. U přenosných zařízení je to přesně naopak.

Vaše EET pokladna vystavuje účtenky, jenže má ještě jednu zásadní funkci. Řeší za Vás archivaci dat, kterou Vám ukládá zákon, a to na dobu 10 let. Jinými slovy řečeno, máte povinnost každou vystavenou účtenku někde „skladovat“. Některé pokladní systémy ukládají data o účtenkách pouze na vnitřní úložiště. Pokud se zařízení poškodí, nebo jej ztratíte, přijdete o všechna data.

Je tedy stěžejní, abyste zvolili pokladní systém, který data ukládá na server. Pro tyto účely se využívá tzv. cloudové řešení, které zaručuje také zabezpečený přístup.

5. Volím řešení EET do mobilu

Pokud se rozhodnete pro řešení EET do mobilu, budete potřebovat dobrý program a mobilní tiskárnu.

Co by měla splňovat taková „tiskárna do kapsy“? V ideálním případě zvolte takovou, která se umí propojit s telefonem přes kabel i bez něj. To znamená, že bude komunikovat s telefonem přes bluetooth a USB. Bezdrátové řešení je perfektní, protože nikdo se nechce potýkat s přebytečnými kabely při každé transakci. Ovšem pokud vám na telefonu začne „docházet baterka“, tak oceníte možnost snížit spotřebu energie a datové přenosy představují podstatnou zátěž.

Nároky na program jsou především zálohování dat a podpora EET v offline režimu.

Shrnutí

Pro stánkový prodej mějte při výběru EET pokladny na paměti specifika náročnosti prostředí, ve kterém bude pokladní systém pracovat. Vhodné řešení nebude nikam padat. Nebude mu vadit prach nebo kontakt s vodou. Umožní Vám vystavovat účtenky i bez připojení k internetu. Myslete také na propojení s tiskárnou (bezdrátové i s kabelem). Nespokojte se s levným řešením, které bude mít nekvalitní zpracování.

4 typy EET pokladen, které se mohou hodit pro stánkový prodej:


Podobné články

Zastaralý pokladní systém

Zastaralý pokladní systém